Закони пишуться для звичайних людей, тому вони повинні ґрунтуватися на звичайних правилах здорового глузду. Ця цитата належить Т. Джефферсону — третьому президентові США.

Не знаємо, чи цим принципом керувався законодавець, коли вносив у ст. 51 ПКУ і п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону про ЄСВ норму про об’єднання звітності з ПДФО/ВЗ зі Звітом з ЄСВ (зміни набудуть чинності з 01.01.2021 р.)… Але тут, як говорив уже наш перший Президент Л. Кравчук, — «Маємо те, що маємо!».

Що ж ми «маємо»? Подавати об’єднаний звіт будемо за основним місцем обліку щокварталу (протягом 40 календарних днів після закінчення звітного кварталу), а не щомісяця, як зараз ЄСВ. Перший раз — за підсумками I кварталу 2021 року. Це факт.

Якою буде ця звітність? Поки є тільки її проєкт. Але ті з вас, хто переглядав це диво злиття, напевно залишилися не в захваті від побаченого. Чому вийшло те, що вийшло? Розбираємося.

Проєкт нового об’єднаного звіту є порізаним Звітом з ЄСВ, у хвіст якого, як один з додатків, додали трохи перероблений Податковий розрахунок за формою № 1ДФ.

У результаті, за задумом Мінфіну, звичайні роботодавці формуватимуть титульний аркуш, який є аналогом таблиці 1 Звіту з ЄСВ, додаток 1 до нього — це аналог таблиці 6 Звіту з ЄСВ і додаток 4 — це аналог форми № 1ДФ.

Здавалося б, менша кількість таблиць у Звіті! Звітний період розширили до кварталу! Чого вам ще треба?! Покращення в дії!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Роботодавцям компенсують витрати за облаштування робочих місць працевлаштованих громадян з інвалідністю

Але ось якось не радує. Перше, що насторожує, відсутність ЄСВшних таблиць про трудові відносини і про спецстаж (таблиці 5 і 7 Звіту з ЄСВ відповідно).

Чи означає це, що нам спростили життя? Навряд чи. Швидше за все, Мінфін вибрав тільки ті таблиці, які йому цікаві. Тобто таблиці з сумами зобов’язань з ПДФО, ВЗ і ЄСВ. Усе інше — за борт.

Але чи обійдеться без них Пенсійний фонд сьогодні? Ні. Без даних, які ми показуємо сьогодні в таблиці 5 Звіту з ЄСВ, не запрацюють електронні трудові книжки. Про спецстаж для пенсії і говорити не варто.

А отже, є два варіанти. Або ці таблиці таки додадуть в об’єднаний звіт на етапі узгодження, або з’явиться ще один звіт, який ми з вами подаватимемо окремо.

Наступне запитання, яке часто звучить у бухгалтерських тусовках: «Чому просто не додали у Звіт з ЄСВ графи з ПДФО і ВЗ»?

Думаю, що одна з причин — те, що бази оподаткування ПДФО/ВЗ і нарахування ЄСВ не співпадають.

Наприклад, лікарняні для ПДФО і ВЗ — це зарплата. Тому у формі № 1ДФ відображаємо їх у загальній сумі зарплати з єдиною ознакою. А ось для цілей ЄСВ лікарняні не входять до фонду оплати праці і мають свій окремий код та відображаються в окремому рядку за особливими правилами.

Зворотна ситуація. Подарунок працівникові. Для ПДФО і ВЗ — не зарплата. Для ЄСВ — ще яка зарплата!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Підвищення МЗП з 1 квітня 2024 року

До цього додайте різні принципи дроблення доходів за ознаками доходів для цілей ПДФО і кодами категорій застрахованих осіб для цілей ЄСВ.

Без уніфікації баз і кодів/ознак краси звіту не вийде. Але така уніфікація не відбулася.

У результаті частина інформації дублюватиметься у різних додатках об’єднаного звіту. Так, наприклад, інформацію про нараховану зарплату пропонується нам відображати у звіті тричі. Двічі — для цілей ЄСВ загальною сумою і персоналізовано. Плюс ще раз персоналізовано для цілей ПДФО і ВЗ.

Розглянемо самі додатки.

Додаток 1 з ЄСВ. Його ліпили на основі таблиці 6 Звіту з ЄСВ. Але трохи розширили. Додали нових граф. Це пов’язано зі зміною механізму виправлення помилок з ЄСВ. Зазначимо, що сам механізм такого виправлення ускладнили.

Додаток 4 з ПДФО/ВЗ (аналог форми № 1ДФ). Планується, що не лише ПДФО, але й військовий збір відображатимемо персоналізовано. Тобто по кожній особі вказуватимемо з відповідною ознакою нарахований і виплачений їй дохід, утриманий/сплачений ПДФО з цього доходу і утриманий/сплачений військовий збір.

Щоправда, не зрозуміло, як вирішиться питання з негрошовими доходами. У них бази оподаткування ПДФО і військовим збором різні. Проте новий звіт пропонує нам зазначати одну базу. Що ж, доведеться чекати роз’яснень.

А тепер вишня на торті.

Проєктом пропонується відображати не квартальні суми доходів і ПДФО, ВЗ та ЄСВ, а з розбиттям за місяцями кварталу. Навіть ПДФО і ВЗ.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Підвищення МЗП з 1 квітня 2024 року

Тобто кожен працівник, який відпрацює І квартал 2021 року, у вас засвітиться в шести таблицях. Трьох з ЄСВ — за січень, лютий і березень та трьох з ПДФО і ВЗ також за січень, лютий, березень.

А що зі штрафами? Сьогодні ситуація зі штрафами на роботодавця в частині ЄСВ залишається в підвішеному вигляді. Річ у тому, що зміни, які планувалося внести з 01.01.2021 р. у штрафний п. 119.2 ПКУ, внесені не будуть. Причина — у травні цього року ст. 119 ПКУ була викладена в новій редакції. Тому інтрига зберігається.

Ну, і на закінчення ще одна тема для роздумів. Ті, хто працює з ФСС (лікарняні, декретні), знає, як трепетно Фонд ставиться до сплати ЄСВ і розрахунку страхового стажу. Місячне подання ЄСВ дає можливість отримати цю інформацію досить оперативно. Але ось перехід на квартальну звітність… Не думаю, що ФСС віритиме нам на слово.

Але не лише виплати з ФСС можуть потрапити під удар. Під питанням перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам.

Чим підтверджуватимемо сплату ЄСВ (стаж), поки не подано Звіт? Платіжками? Довідками? Поживемо, побачимо.

Джерело: https://buhgalter911.com/uk/news/news-1054834.html