29 травня відбулася зустріч HR-комітету Європейської Бізнес Aсоціації для обговорення останніх змін в законодавстві України щодо мобілізації та військового обліку, аналізу нововведень та пошуку відповідей на численні питання бізнесу.

Ключові зміни та їхній вплив на бізнес:

Новий закон про мобілізацію й постанови Кабінету Міністрів №560 та №1487 внесли суттєві корективи у сферу військового обліку та мобілізації. Основні зміни включають уточнення обов’язків військовозобов’язаних, зокрема встановлено конкретний термін для оновлення даних у ТЦК та СП – до 17 липня 2024 року; розширення повноважень поліціїзокрема поліція тепер може брати участь у групах оповіщення та складати акти про відмову від отримання повістки; введено новий спосіб оповіщення – надсилання повісток поштою; збільшено розміри штрафів за порушення правил військового обліку, а також дозволено накладати штрафи без особистої присутності порушника; оновлено порядок звітування щодо військовозобов’язаних працівників. Також Уряд планує внести зміни до процедури бронювання працівників.

Як можуть вручити повістку?

Нововведення у законодавстві розширили способи вручення повісток. ТЦК та СП можуть формувати спеціальні групи, до яких входять представники ТЦК та СП, поліції та місцевого самоврядування (наприклад, голови ОСББ), які можуть вручати повістки за місцем проживання, роботи чи навчання особи. Повістку особисто можуть вручити представники ТЦК та СП, а також уповноважені особи органів місцевого самоврядування, керівники підприємств чи навчальних закладів. Якщо особа не отримала повістку особисто, її можуть надіслати рекомендованим листом за адресою реєстрації або зазначеною при оновленні даних.

Якими є заходи впливу? 

За порушення правил військового обліку та ухилення від мобілізації передбачені штрафи й у разі несплати штрафу можливе відкриття виконавчого провадження та блокування рахунків, а за неявку до ТЦК та СП після отримання повістки можливе обмеження водійських прав. Роботодавці можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку працівників.

Хто має право на відстрочку?

Закон про мобілізацію уточнює підстави та процедуру отримання відстрочки від мобілізації. Бронювання залишається єдиною підставою, яка не потребує додаткового погодження комісії. Особи з інвалідністю чи II групи, а також особи, які доглядають за особами з інвалідністю, особи, які утримують трьох і більше дітей віком до 18 років, особи, які самостійно виховують дитину, якщо другий з батьків помер, зник безвісти, позбавлений батьківських прав тощо, особи, які здобувають освіту на денній формі навчання, наукові та науково-педагогічні працівники, а також народні депутати України, депутати Верховної Ради АР Крим на час виконання ними своїх повноважень повинні мати документи, що підтверджують право на відстрочку. Важливо, що після кожного указу Президента про продовження мобілізації необхідно повторно подавати заяву на відстрочку.

Особи, які не стали на військовий облік або змінили військово-облікову спеціальність, зобов’язані особисто з’явитися до ТЦК та СП для оновлення даних. В інших випадках можна скористатися електронним кабінетом Резерв+”, але його функціонал обмежений, а дані можуть бути неактуальними. Українці, які перебувають за кордоном і вже стоять на військовому обліку, можуть оновити дані електронною поштою.

Строкову службу скасовано, натомість з вересня 2025 року буде запроваджено базову військову підготовку у закладах вищої освіти. Особи, які проходять військову підготовку, не підлягають мобілізації.

Дякуємо спікерам Валерії Безпалій, адвокатці, та Віталію Мельянкову, старшому юристу, адвокатського обʼєднання Василь Кісіль і Партнери, за аналіз нового законодавства про мобілізацію, зокрема цінні інсайти щодо того, як буде працювати закон на практиці для громадян, які зобов’язання під час мобілізації є в бізнесу, які повноваження є в поліції та ТЦК, і що очікує на чоловіків за кордоном.