03.03.2018 р. на Урядовому порталі опубліковано Постанову КМУ від 21.02.2018 р. № 117 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

Постановою затверджено:

Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (завантажити);
Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (завантажити);
Порядок розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (завантажити).
Постанова набирає чинності через 15 днів з дня її опублікування.

Також згідно п.3 цієї Постанови втрачають чинність наступні постанови КМУ:

від 29.03.2017 р. № 190 «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації»;
від 04.07.2017 р. № 485 «Про затвердження Порядку розгляду скарг на рішення комісії Державної фіскальної служби про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

Про основні моменти змін:

Для зменшення випадків зупинки реєстрації податкових накладних встановлюється «відсікаючий критерій» 3% та поріг обсягу постачання за місяць у розмірі 500 тис.грн;
ДФС повинна попередньо узгоджувати ці критерії з Мінфіном та публікувати на офіційному веб-сайті.
Для малого та середнього бізнесу запроваджуються показники позитивної податкової історії. Податкові накладні з ризиковою операцією по платниках з позитивною податковою історією зупинятися не будуть.
Запроваджується електронний реєстр зупинених ПН/ РК, в якому платник в онлайн режимі зможе знайти інформацію щодо розгляду та статусу зупинених ПН/ РК.
Для оперативності розгляду пояснень та документів передбачається створення комісій на регіональному та центральному рівні. Прийняті рішення комісій регіонального та центрального рівнів набувають чинності після реєстрації їх в електронному Реєстрі зупинених податкових накладних. Якщо рішення Комісій не зареєстровані протягом семи робочих днів, зупинена ПН/ РК реєструється в автоматичному режимі.
Допрацьована форма рішення про відмову в реєстрації. Зокрема, в рішенні буде зазначатися чітка вмотивована підстава відмови. У випадку ненадання та/або надання документів, які складені з порушенням законодавства, у формі буде зазначатися конкретний документ, якого це стосується.
Також Постановою установлено, що платники ПДВ, у яких до 01.12.2017 р. зупинено реєстрацію ПН/РК коригування в ЄРПН відповідно до п. 201.16 статті 201 ПКУ, що діяв до набрання чинності Законом України від 07.12.2017 р. № 2245-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році», та які станом на до 01.12.2017 р не подали пояснень і копій документів до таких ПН/РК, мають право протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов’язання, відображеного у такій ПН/РК, подати пояснення і копії документів до таких ПН/РК на розгляд комісій, які приймають рішення про ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, порядок роботи яких затверджується цією постановою.