Процесуальні питання подання скарг до Верховного Суду та розподілу витрат на професійну правничу допомогу – у центрі уваги користувачів Verdictum.

Новорічні свята цілком очікувано вплинули на активність користувачів системи аналізу судових рішень Verdictum протягом січня. Однак загальні тенденції збереглися – й цього місяця серед п’ятірки найбільш популярних рішень чотири винесено суддями Верховного Суду. Тим більш цікаве лідерство «у загальному заліку» саме рішення, яке було винесено судом апеляційної інстанції. Отже, почнемо розглядати топ-5 рішень січня-2019 детальніше:

1. Постанова П’ятого апеляційного адміністративного суду від 08.11.2018 у справі № 821/901/18, яка набрала 282 перегляди.

Це рішення було цікаве користувачам через предмет адміністративного позову – визнання протиправною та скасування постанови територіального органу Держпраці про накладення штрафу за неукладення трудового договору. Серед інших подібних справ дану конкретну вирізняє та обставина, що в цьому випадку постанова була винесена щодо власника кафе, який користувався послугами аутстафінгу.

Суд апеляційної (як і першої) інстанції відмовив у задоволенні вимог про скасування постанови, визнавши, що сам собою договір аутстафінгу не може бути підставою для допущення до роботи працівників без оформлення з ними трудових відносин.

Можна очікувати, що позивач звернеться з касаційною скаргою, а отже з цього питання висловиться і Верховний Суд (про його рішення ЮРЛІГА обов’язково напише).

2. Ухвала Верховного Суду (винесена суддею Касаційного цивільного суду Штелик С. П.) від 16.11.2018 у справі № 520/6550/17 – 263 перегляди.

Знаходженням на другому місці ця суто процесуальна ухвала про повернення касаційної скарги без розгляду завдячує відголоскам створення Верховного Суду, до якого перейшло чимало касаційних скарг із Верховного Суду України. Головним питанням розгляду в цьому випадку було питання достатності повноважень представника за ордером, у якому було вказано на його право подавати касаційні скарги до Верховного Суду України.

3. Ухвала Верховного Суду (винесена суддею Касаційного цивільного суду Хоптою С. Ф.) від 04.12.2018 у справі № 761/34973/17 – 218 переглядів.

І знову в центрі уваги позиція Верховного Суду щодо процедури прийняття касаційної скарги. На цей раз ключовим моментом справи було питання про можливість поновлення пропущеного строку на подання скарги через неотримання скаржником повного тексту рішення суду апеляційної інстанції.

4. Постанова Верховного Суду (прийнята колегією суддів Касаційного адміністративного суду) від 28.02.2018 № 820/1929/17 – 177 переглядів.

Під час розгляду цієї справи суддям Верховного Суду довелося досить детально розбирати співвідношення двох процедур, передбачених Податковим кодексом, – арешту майна платника податків та арешту коштів на рахунках платника податків.

За результатами розгляду Верховний Суд дійшов висновку, що попри однакові підстави для застосування обидвох процедур вони не є взаємопов’язаними. Отже, орган ДФС має право ініціювати арешт коштів на рахунках платника податків незалежно від того, чи було винесення рішення керівника цього органу про накладення арешту на майно такого платника.

5. Постанова Верховного Суду (прийнята колегією суддів Касаційного господарського суду) від 18.12.2018 № 910/4881/18 – 146 переглядів.

Ця постанова важлива передовсім тим, що Верховний Суд сформулював і детально розписав позицію про правила обґрунтування заявленого розміру компенсації витрат на правничу допомогу. У цій справі сума таких витрат була досить значною, але позивачу (який домігся повного задоволення позовних вимог) вдалося відстояти стягнення її саме у первісно заявленому розмірі.

Джерело: https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/184200_top-5-naypopulyarnshikh-sudovikh-rshen-schnya-2019