Бухгалтеру, який має ЕЦП (КЕП), доступні як електронна звітність, так і онлайн послуги від держави на час карантину

Карантинні обмеження, які діють як для бізнесу, так і громадян, зумовили перехід спілкування між представників суб’єктів господарювання, а також контактів із держслужбовцями у режим дистанційної роботи (засобами пошти або електронного зв’язку). Не оминуло це й бухгалтерську спільноту. Тож поговоримо про те, які сервіси, послуги, служби та можливості доступні бухгалтеру, не покидаючи власний дім.

Огляд приведемо в контексті взаємодії із держорганами. І перше, про що нагадаємо, – як отримувати кваліфікований електронний підпис (далі – КЕП) в період карантину. Адже за його відсутності більшість електронних сервісів буде недоступна.

Електронні довірчі послуги – ЕЦП (КЕП)

Якщо звернутися до роз’яснень Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг ІДД ДПС, то вперше отримати електронні довірчі послуги (далі – ЕДП), тобто електронний ключ, неможливо через мережу Інтернет. Заявник має бути особисто присутній під час первинної процедури реєстрації.

Отже, тим, хто вперше отримує в ДПС електронні ключі, не вдасться їх отримати дистанційно через Інтернет. Для цього треба особисто завітати до акредитованого центру сертифікації ключів.

Це ж стосується тих, у кого строк обслуговування кваліфікованих сертифікатів електронних ключів уже закінчився.

Єдина категорія, котра може згенерувати нові електронні ключі дистанційно, – ті, в якого ще не закінчився термін дії КЕП, або лише добігає кінець терміну їх дії.

Коли йдеться про електронні ключі від ДПС, то детальні інструкції, як продовжити термін їх дії, викладені на сторінці Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг ІДД ДПС.

Решта акредитованих центрів сертифікації ключів (далі – АЦСК) теж закликають продовжувати дію ЕЦП (КЕП) онлайн, а для отримання нових КЕП можна записатись у чергу онлайн, а вже потім завітати із документами до відповідного центру.

Мінцифри запевняє, що АЦСК дозволили функціонувати під час карантину.

Не завадить згадати, що онлайн сервіс створення кваліфікованого електронного підпису або печатки надає Центральний засвідчувальний орган.

Перевагу в отриманні КЕП мають клієнти Приватбанку, які можуть згенерувати КЕП в онлайн режимі через Приват24.

Весь реєстр кваліфікованих надавачів ЕДП викладено за посиланням.

Сервіси Державної податкової служби

Можливості Електронного кабінетуДоступ до його приватної частини можливий при використанні ЕЦП (КЕП). Тоді можна буде скористатися такими опціями, зокрема:

– перегляд облікових даних платника;

– подання звітності в електронному вигляді;

– листування з органами ДПС;

– подання заяв, запитів для отримання інформації;

– інформація про стан розрахунків з бюджетом;

– реєстрація ПН/РК у ЄРПН;

– інформація з реєстрів операцій та транзакцій в СЕА ПДВ та СЕАРП.

Через відкриту частину Електронного кабiнету, яка доступна без ідентифікації особи, доступні такі можливості:

– дані про взяття на облік платників;

– реєстр страхувальників;

– дані реєстру платників ПДВ, єдиного податку, акцизного податку з реалізації пального;

– інформація про РРО, книги ОРО;

– реєстр осіб, які здійснюють операції з товарами.

Для фізосіб в Електронному кабінеті об’єднано сервіси для громадян в окремий Е-кабінет для громадян, який надає можливість:

– доступу до реєстраційних даних та даних про об’єкти оподаткування;

– доступу до сформованих податкових повідомлень – рішень з податку на нерухомість, транспортного податку та плати за землю;

– подати декларацію про майновий стан і доходи;

– отримати відомості про суми виплачених доходів та утриманих податків;

– подати заяву про внесення змін до Держреєстру фізосіб – платників податків, а також копії документів, необхідних для реєстрації/внесення змін до Держреєстру.

Центри обслуговування платників податків. 

На період карантину прийом платників в ЦОП організовано за попереднім записом на конкретну годину прийому (за телефоном, електронну скриньку) і виключно для невідкладних послуг у разі гострої необхідності. До таких відносять, приміром, видачу картки платника податків, внесення до паспорта громадянина України (у формі книжечки) даних про реєстраційний номер. Натомість ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним в паперових оригіналах документів можна отримати уже після закінчення карантину.

Тому платників податків закликають вирішувати усі питання по можливості дистанційно (онлайн або поштою).

Більшість ЦОП на період карантину перейшли в режим онлайн у зв’язку із надзвичайною ситуацією, уведеною в регіонах. Тому уточнюйте про можливість візиту до них за контактними телефонами.

За допомогою меню “Листування з ДПС” приватної частини Електронного кабінету можна надіслати лист (запит, звернення тощо) до відповідного органу ДПС у форматі pdf (обмеження 2 МБ).

Податкова звітність.

Її можна подати такими способами:

– надіслати поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

– подати засобами електронного зв’язку в електронній формі, використовуючи ЕЦП (КЕП).

Наразі без зайвого клопоту можна подати податкові декларації та розрахунки до ДПС через Електронний кабінет або інші комерційні електронні ресурси та програми, котрі дають можливість електронного звітування своїм клієнтам.

У випадку наявності питань щодо стану обробки електронної звітності та інших електронних сервісів ДПС можна звернутись до працівників її контакт-центу за номером телефону 080 501007 (напрям 0). Вони працюють на час карантину з 10:00 до 17:00 у черговому режимі.

Сплата податків, зборів та ЄСВ. 

В онлайн режимі податки, збори та ЄСВ можна сплачувати через сайти платіжних систем (сервісів), інтернет-банкінг та клієнт-банк, тобто системи дистанційного обслуговування клієнтів.

Окрім того, меню “Стан розрахунків з бюджетом” приватної частини Електронного кабінету надає можливість фізособам, в т.ч. ФОП, після ідентифікації за допомогою платіжної системи сплатити податки, збори, платежі. В такому разі відбувається перехід на сайт платіжної системи, автоматично заповнюються всі необхідні платіжні реквізити. Користувачу достатньо зазначити суму і реквізити платіжної карти.

Натомість для юридичних осіб можливість сплати податків, зборів та платежів через Електронний кабінет не реалізована.

Пам’ятайте, що обов’язково треба вказувати правильні реквізити:

– рахунків для сплати ЄСВ, які діють із 03.01.2020 р.;

– бюджетних рахунків, які діють із 01.01.2020 р.

Подання звернень до ДПС.

Звернення громадян приймають на електронну пошту zvernennya_dps@tax.gov.ua у вигляді сканкопій чи фотокопій письмових звернень з підписом заявника із зазначенням дати та місця проживання (реєстрації).

Сервіси митниці

Бізнес має можливість, використовуючи КЕП, авторизуватися в особистому кабінеті на порталі “Єдине вікно для міжнародної торгівлі”. Тут доступний сервіс “Перевірка митної декларації”, а також список “Мої декларації”, розділ “Направлені в митницю документи”.

Контактні дані митниць Держмитслужби розміщені за посиланням.

Звітність до Держстату

Держстат рекомендує усі форми статистичної та фінансової звітності надавати в електронному вигляді.

Інформаційну та консультаційну допомогу, яка виникає при поданні статзвітів, можна отримати дистанційно:

– в телефонному режимі (перелік телефонів за регіонами). Також наведено телефони працівників Держстату для отримання довідкової інформації за формами статзвітів;

– електронною поштою (перелік електронних адрес за регіонами);

– через чат сервісу електронного звітування “Кабінет респондента”.

Взаємодія із службою зайнятості

Використовуючи онлайн електронний кабінет роботодавця можна:

1) подати звіти за формами:

– 3-ПН “Інформація про попит на робочу силу (вакансії)”;

– 4-ПН “Інформація про заплановане масове вивільнення працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці”;

– 1-ПА “Інформація про кількість працевлаштованих громадян суб’єктами господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні та здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в інших роботодавців”,

2) отримати послуги із компенсації ЄСВ роботодавцям;

3) переглянути:

– актуальність реквізитів свого підприємства, що містяться у базі служби зайнятості;

– стан укомплектування заявлених вакансій, кількість направлень центром зайнятості претендентів на роботу;

– договори на організацію громадських робіт та працевлаштування після професійного навчання,

4) здійснити добір працівників шляхом перегляду резюме;

5) взяти участь в опитуваннях від центру зайнятості з метою оптимізації співпраці.

Якщо Ви ще не авторизовані в електронному кабінеті роботодавцю, тоді необхідно звернутись до відділу взаємодії з роботодавцями будь-якої сервісної установи служби зайнятості, повідомити адресу електронної пошти, сформувати логін та пароль, за допомогою яких авторизуватися та отримати доступ до послуг на сайті Державного центру зайнятості.

Також Державна служба зайнятості розмістила актуальні контакти:

– телефонні номери “гарячих ліній” обласних центрів зайнятості;

– електронні поштові скриньки центрів зайнятості.

Взаємодія із Фондом соцстраху

У відділеннях Фонду соцстраху заявляють, що страхувальники заяви-розрахунки можуть подавати в електронному варіанті (після укладання договору) або в паперовому вигляді (за умови особистого візиту до регіонального відділення Фонду соцстраху). Натомість заяви-розрахунки, адресовані поштою, не приймають.

Клієнтське спеціалізоване програмне забезпечення для створення та подання електронних документів роботодавець обирає самостійно.

Однак зауважимо, що підставою для призначення матеріального забезпечення є виданий листок непрацездатності. Тож працівники мають надати його в оригіналі роботодавцю. Комісія (уповноважений) із соцстрахування на підприємстві мають розглянути його та прийняти рішення, яке оформлюють протоколом. Описані процедури повністю перевести в дистанційний режим все ж таки не вдасться.

Взаємодія з ПФУ

Маючи ЕЦП (КЕП) на вебпорталі ПФУ можна:

– отримати дані з Єдиного реєстру страхувальників ПФУ;

– переглянути звітні відомості, подані до ПФУ, та стан їх обробки;

– отримати інформацію по листках непрацездатності застрахованих осіб, які працюють у страхувальника за трудовою книжкою;

– отримати такі електронні документи: довідку про трудовий та страховий стаж, довідку ОК-7.

Взаємодія з Казначейством

Розпорядникам та одержувачам бюджетних коштів доступні два електронних сервіси ДКСУ:

1. ПТК “Клієнт Казначейства – Казначейство”, який дає можливість обмінюватися документами із обслуговуючим органом Казначейства.

2. “Є-Звітність”, за допомогою якого можна створювати та відправляти звітність до органів Казначейства.

Консультації від Держпраці

Держпраці не припиняла на час карантину інформаційно-роз’яснювальну роботу з питань, що належать до її компетенції. Впроваджена функція “інтерактивний інспектор”, яка забезпечить роботодавців і працівників інформацією та роз’ясненнями щодо ефективних засобів дотримання законодавства та запобігання можливим його порушенням.

Поставити свої запитання та отримати відповіді на них можна засобами телефонного зв’язку, на електронну пошту, за допомогою соціальних мереж та інших комунікаційних засобів, інформація про які розміщена на офіційних веб-сайтах Держпраці та її територіальних органів.

Банки

Банки максимально перевели в онлайн спілкування з клієнтами, розширюють спектр онлайн-послуг, закликають користуватися своїми додатками для смартфонів, інтернет-банкінгом та клієнт-банком. Всі ці сервіси добре розвинені у банках України. До того ж майже кожен банк має свій контакт-центр, телефон якого розміщують на сайті банку.

Окрім того, банки продовжили на 3 місяці строки дії платіжних карток. Тож, якщо у вас добігає термін дії Вашої платіжної карти, зверніться в банк за телефоном чи на електронну пошту (формами зворотного зв’язку на сайті банку), і дізнайтеся про Ваші подальші дії. Цілком ймовірно банк уже продовжив термін дії платіжної карти ще на 90 днів у зв’язку із карантином.

Зверніть увагу! При оплаті товарів та послуг в мережі Інтернет необхідно зазначати строк дії картки, який вказано безпосередньо на картці.

Адміністративні послуги онлайн

Через портал державних послуг igov.gov.ua можна у режимі онлайн, зокрема:

– зареєструватися ФОП або внести зміни до реєстраційних даних ФОП;

– отримати довідку або витяг з ЄДР.

Обсяг доступних послуг на порталі залежить від регіону, де вони уже реалізовані. Також треба уточнювати чи доступний кінцевий результат за послугою онлайн або ж лише подання заяви на отримання результату за послугою, а пакет документів доведеться подавати особисто.

Щоб отримати послуги юстиції, не виходячи із дому, Мінюст радить скористатися вебпорталом “Онлайн будинок юстиції”. Тут можна:

– повторно отримати документи у сфері реєстрації актів цивільного стану;

– зареєструвати або ліквідувати ФОП;

– зареєструвати створення товариства з обмеженою відповідальністю, яке здійснює діяльність на підставі модельного статуту;

– зареєструвати перехід юридичної особи на діяльність на підставі модельного статуту;

-отримати дані про ЕЦП;

-отримати інформацію з усіх реєстрів Мін’юсту.

Уже анонсовано й старт роботи порталі “Дія”, в якому доступні онлайн 27 публічних послуг, серед яких – і перші спрощені послуги для ФОП. Можна користуватися й однойменним застосунком “Дія” для смартфону.

Поштові послуги

Укрпошта частково змінила умови доставки, вручення та зберігання рекомендованих поштових відправлень. Рекомендовані поштові відправлення (крім листів з позначкою “Судова повістка”) будуть вкладатись до абонентських скриньок адресатів. Якщо абонентська скринька несправна, адресатів інформуватимуть про надходження рекомендованих листів повідомленнями або через мережу інтернет, або через засоби зв’язку – домашні чи мобільні телефони.

Також із 23 березня і до кінця дії карантину послуга Укрпошти “З картки додому” надаватиметься без комісії. Будь-хто, не виходячи з дому, може надіслати гроші зі свого карткового рахунку своїм рідним або близьким, а листоноші Укрпошти віддадуть готівку адресату.

У свою чергу “Нова пошта” з 18 березня скасовує плату за зберігання посилок клієнтів до кінця карантину (до 24.04, тільки для відділень).

Автор: Микола Кирильчук
Джерело: https://buh.ligazakon.net/ua/analitycs/194459_shcho-dostupno-bukhgalteru-distantsyno-v-perod-karantinu