Добровольче формування територіальної громади (далі – ДФТГ) – це воєнізований підрозділ, сформований на добровільній основі з громадян України, які проживають у межах території відповідної територіальної громади, який призначений для участі у підготовці та виконанні завдань територіальної оборони (стаття 1 Закону України «Про основи національного спротиву»).

ДФТГ не є ТрО

Членом добровольчого формування може бути громадянин України, який відповідає вимогам, указаним у профільному законі, й уклав контракт добровольця територіальної оборони за формою, затвердженою наказом Міноборони від 07.03.2022 року №84 «Про затвердження форми контракту добровольця територіальної оборони та посвідчення добровольця територіальної оборони».

У цьому наказі зазначається, що НА ТАКОГО ПРАЦІВНИКА ПОШИРЮЮТЬСЯ ГАРАНТІЇ, ЩО ВСТАНОВЛЕНІ В ст. 119 КЗпП України.

На час виконання державних або громадських обов’язків, якщо за чинним законодавством України ці обов’язки можуть здійснюватися у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи і посади (частина 1 статті 119 КЗпП України).

Разом з тим, зважаючи на специфіку служби в ДФТГ, яка може передбачати не постійне, а періодичне залучення працівника до виконання таких обов’язків, роботодавцю в кожному конкретному випадку слід виходити із рівня залучення працівника до участі в обороні, кількості робочого часу, який витрачає працівник на цю діяльність, та ефективність і можливість виконання його обов’язків за трудовим договором.

Тобто НЕ потрібно в обов’язковому порядку видавати наказ про увільнення працівника від виконання роботи за трудовим договором.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Підвищення МЗП з 1 квітня 2024 року

Якщо працівник знаходиться в ДФТГ неповний робочий день, то потрібно розрахувати середньогодинну зарплату.

Середня зарплата, як правило, нараховується виходячи із середньоденної заробітної плати. Середньогодинний заробіток обчислюється у випадках, коли згідно із законодавством необхідно здійснити працівнику оплату за середнім заробітком лише декількох годин (лист Мінекономіки від 13.07.2021 року №4711-06/36275-07).

Підтвердженням факту законності відсутності працівника на роботі у зв’язку з виконанням завдань територіальної оборони може бути документ, виданий командиром добровольчого формування про час виконання таких обов’язків (довідка, графік чергування, табель обліку часу виконання обов’язків і т.п.).