Податківці в категорії 109.02 ЗІР, в разі якщо передоплата за товар була отримана на поточний рахунок за реквізитами продавця в форматі IBAN, а залишок коштів вносять протягом декількох днів за кількома платежами в готівковій формі, запропонували платнику такий порядок проведення цієї операції через РРО/ПРРО.

Зокрема, податківці зазначили, що власне операція з приймання авансу за реквізитами поточного рахунку продавця в форматі IBAN, в межах якої не відбувається відпуску товару, не потребує обов’язкового застосування РРО/ПРРО. Водночас сума такого авансу надалі має бути відображена в першому фіскальному касовому чеку, за яким приймають чергову сплату із застосуванням РРО/ПРРО або відпускають товар.

Пояснили свою позицію контролери так. Відповідно до порядку проведення розрахунків, встановленого ст. 3 Закону про РРО, суб’єкти господарювання зобов’язані проводити розрахунки на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу ПРРО зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів.

Водночас у разі продажу товарів на умовах внесення оплати частинами приймання кожної частини оплати має бути здійснено із дотримання вимог Закону про РРО та супроводжуватись видачею розрахункових документів встановленої форми та змісту.

А саме в разі продажу товару з отриманням попередньої оплати — авансу, в тому числі відповідно до договору в письмовій формі, у першому чеку замість назви має бути зазначено, що це «аванс за ххх», де «ххх» — це назва або артикул товару, та вказано саме ту суму, яка була отримана від покупця. Також тут може бути зазначений і будь-який інший ідентифікатор, який забезпечить ідентифікацію товару, що його продають і за який отримано аванс. Кількість чеків на приймання авансів не обмежена, правила їх формування єдині. Окрім того, в коментарях до такого чека контролери рекомендували зазначати «Залишок до сплати» (необов’язковий реквізит, який допоможе ідентифікувати господарську операцію).

Другий чек (останній чек), у межах якого відбувається остаточний розрахунок і вручення товару покупцю (в тому числі який не передбачає остаточної оплати у зв’язку із повним погашенням вартості товарів авансами), на думку податківців, має містити повну номенклатуру, де зазначено назву товару (послуги), що реалізується, його повну ціну, кількість, відображено раніше отриманий аванс (аванси), на який (які) буде (будуть) зменшуватись вартість такого товару, та безпосередньо суму до сплати після врахування суми авансу (авансів), який (які) був (були) попередньо внесений (внесені) покупцем.

Водночас контролери зауважили, що відповідно до пільги, встановленої п. 2 ст. 9 Закону про РРО, власне операція з приймання продавцем авансу за товар (послуги) з використанням реквізитів його поточного рахунку у форматі IBAN, в межах якої не відбувається відпуску товару, та за умови, що покупець (споживач) самостійно здійснює оплату з їх використанням (шляхом переказу коштів замовниками із поточного рахунку на поточний рахунок через установу банку або шляхом внесення коштів через касу банку, а також у разі проведення розрахунків у касі банку через платіжний термінал та/або ПТКС, який належить банку), не потребує обов’язкового застосування РРО/ПРРО, оскільки така оплата буде відбуватися за допомогою різновиду банківської операції.

А отже, сума такого авансу має бути відображена в першому фіскальному касовому чеку, за яким приймають чергову сплату із застосуванням РРО/ПРРО або відпускають товар.

Джерело: https://ibuhgalter.net/news/23024