В ДПС у Харківській області нещодавно відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» з заступником начальника управління – начальником відділу адміністрування податків на доходи фізичних осіб управління оподаткування фізичних осіб ДПС у Харківській області Іриною Костянтинівною Васильєвою на тему: «Актуальні питання по сплаті податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки».

Наводимо деякі запитання та відповіді, які надійшли від  громадян,  та відповіді на них.

Хто повинен платити податок на нерухоме майно?

Податок на нерухомість платять тільки власники житлової нерухомості. Тому, якщо Ви орендуєте квартиру або проживаєте в ній за іншими підставами, податок на нерухомість Вас не торкнеться. Його вантаж лежить винятково на власнику – особі, на яка оформлений правовстановлюючий документ на об’єкт нерухомості.

Як буде розраховуватися податок на нерухомість, якої володіють кілька людей, чи мають вони якісь пільги?

Щоб відповісти на це питання, спочатку треба зупинитися на об’єктах житлової нерухомості, що перебувають у загально-частковій або в загально-спільній власності декількох осіб. Якщо говорити про спільно-часткову власність, то в статті 356 Цивільного кодексу України зазначено, що власність двох або більше осіб з визначенням частки кожного з них у праві власності є загальною частковою власністю. Далі слід з’ясувати, що таке право загальної спільної власності. Із цього приводу у статті 368 Цивільного кодексу України вказано, що загальна власність двох або більше осіб без визначення частки кожного з них у праві власності є загальної спільною власністю.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  В Україні стартувало одноразове добровільне декларування

Враховуючи зазначене розділення Податковий кодекс України визначає:

По-перше. Якщо об’єкт житлової нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку.

По-друге. Якщо об’єкт житлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений в натурі, платником податку є одна з таких осіб-власників, визначена за їх згодою, якщо інше не встановлено судом.

По-третє. Якщо об’єкт житлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб і поділений між ними в натурі, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку.

 Як оподатковуються податком квартири, по яких ще не виплачений кредит — на загальних підставах?

Підставою для сплати податку є внесення до Державного реєстру відомостей про власника. Якщо позичальник не зареєстрований як власник, то й платити він не зобов’язаний. Якщо ж зареєстрований, то відсоток виплати кредиту не має значення – податок сплачується в повному обсязі.

Податок на нерухоме майно може бути оплачений частками?

Так. Для цього платникам податку потрібно подати заяву за місцем проживання та документально обґрунтувати її. Після цього може бути прийняте відповідне рішення про сплату податку у розстрочку протягом року.

 Які пільги щодо сплати податку на нерухоме майно надаються фізичним особам?

Пільги щодо сплати податку на нерухоме майно у Податковому кодексі передбачаються у вигляді зменшення бази оподаткування об’єктів житлової нерухомості та повного або часткового звільнення від сплати податку. Зокрема, зменшується база оподаткування об’єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності фізичної особи: для квартири – на 120 кв.м.; для житлового будинку – на 250 кв.м.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Як визначити базу оподаткування ПДВ операцій з надання в оренду рухомого та нерухомого майна

Таке зменшення надається один раз за базовий податковий (звітний) період і застосовується до об’єкта житлової нерухомості, у якій фізична особа – платник податку зареєстрована в установленому законом порядку, або за вибором такого платника до будь-якого іншого об’єкта житлової нерухомості, що перебуває в його власності.

Якщо в людини декілька об’єктів нерухомості, яка процедура вибору платником податків того або іншого об’єкта, що підлягає оподатковуванню? Куди звертатися для цього?

Пільга застосовується до того житлового приміщення, у якім власник зареєстрований (прописаний). Однак на вибір платника податків пільга може бути застосована до іншого об’єкта. Кращий варіант  – максимальне використання наданої пільги. У першу чергу громадянам доцільно звернутися в податкову інспекцію за місцем проживання (реєстрації). Там вони мають можливість провести звірку даних по нерухомості, подати заяву на отримання пільги на вибраний об’єкт.

 Як оподатковується нерухомість, яку фізична особа отримала у власність в другій половині року?

Що стосується новоствореного (нововведеного) об’єкта житлової нерухомості, то податок сплачується фізичною особою платником починаючи з місяця, у якому виникло право власності на такий об’єкт. Орган державної податкової служби направляє податкове повідомлення рішення зазначеному власникові після одержання інформації про виникнення права власності на такий об’єкт.

За  матеріалами управління оподаткування фізичних осіб ДПС у Харківській області
http://kh.sfs.gov.ua/media-ark/news-ark/print-89410.html