Підприємців, незалежно від того, чи одержують вони прибуток, зобов’язали платити ЄСВ: закрилися не тільки “мертві” підприємства, але й ті, хто займався сезонними роботами.

З першого січня цього року фізособи-підприємці зобов’язані сплачувати Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) в розмірі 704 гривні навіть у тому випадку, якщо декларують нульові доходи. Нововведення призвело до того, що за короткий період в Україні, за даними сервісу Opendatabot, закрилися понад 100 тисяч підприємців. Найбільше нова норма “вдарила” по підприємцях з сезонним заробітком. 

“Податок з неіснуючих прибутків”

“Вперше за історію України бізнес оподаткували з відсутніх доходів”, – прокоментувала нововведення голова одного з найбільших регіональних бізнес-спілок Олена Єременко.

При цьому експерт відзначає: багато “сезонників” закриваються тільки для того, щоб не платити податки, свою діяльність вони продовжують. “Позитивно те, що це простимулювало закритися тих, хто не працював, але для цього можна було знайти інші важелі. Найголовніше, що повинні закритися люди, які сезонно забезпечували себе роботою, і не для того, щоб не працювати, а для того, щоб піти в тінь”, – розповідає Олена Єременко.

Так, з першого січня цього року всім підприємцям доведеться платити єдиний соціальний внесок (ЄСВ), навіть тим, хто подає в податкову пусті звіти. Розмір внеску – 22% від зарплати. Враховуючи, що мінімалка в 2017 році – 3200 гривень, а розмір внеску для “сплячих підприємців” першої групи (працюють на ринку або не використовують працю найманих працівників) – половина від мінімального, всім підприємцям з нульовим доходом доведеться платити 352 гривні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  З 1 квітня 2024 року зростає розмір мінімальної зарплати — на що це вплине?

Підприємці другої і третьої групи (суб’єкт підприємницької діяльності з не більше 10 співробітниками і виручкою до 300 тис. грн, або фізособа – підприємець з виручкою до п’яти мільйонів гривень) будуть змушені платити 704 гривні ЄСВ. До цього підприємці повинні були платити ЄСВ та 5% від доходу тільки у тому випадку, якщо вели підприємницьку діяльність.

За даними сервісу Opendatabot, за три тижні закрили свої підприємства приблизно 120 тисяч осіб (всього їх 680 тисяч) – українці намагалися встигнути закритися до січня, щоб не платити податки. В результаті у відділах реєстрації фізосіб утворилися величезні черги.

Закрити свої підприємства українців підштовхнуло ще одне рішення уряду – підвищення мінімальної зарплати вдвічі, до 3200 гривень. Нагадаємо, з кожної зарплати необхідно заплатити 41,5% податків. Велика частина дрібного бізнесу офіційно оформляла своїх співробітників на мінімальну зарплату – 1600 гривень. Ті, хто й без того мали маленькі доходи, змушені були закритися.

“У Криму у мене було відкрито ПП. І у чоловіка. Я справно платила податки тоді, коли діяльність була відкрита і пролонгована. Коли я діяльність не продовжувала, і доходу не було, я податки не платила. Такий був закон. Саме тому я не вважала потрібним цю байду закривати. Тепер улюблений президент підписав закон, за яким, у мене є діяльність, чи ні, я повинна платити. А президент не хоче поцікавитися, з чого мені платити податок, якщо у мене немає доходів? І таких, як я?”, – пише на своїй сторінці в соцмережі дизайнер Єлизавета Богуцька.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Індексація за минулі періоди: до якого звітного періоду відносити

Для тих, хто не встиг закритися, пропонують ввести “пільговий період”

У Раді зареєстрували законопроект №5633, згідно з яким підприємців, які не встигли ліквідуватися, звільнять від податку в першому кварталі цього року (тобто на три місяці). “Якщо така особа за цей час не отримувала доходи, вона звільняється від сплати єдиного соціального внеску в розмірі 704 грн, як це було передбачено до 1 січня 2017 року”, – йдеться в пояснювальній записці до законопроекту.

Щоб закрити ФОП, достатньо подати заяву на реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця та оригінал паспорта. Після цього держреєстратор видає повідомлення про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця. В інтернеті є десятки оголошень, в яких посередники за 900 гривень пропонують допомогти закрити ФОП за один день. За законом, закрити ФОП може і стороння людина, якщо оформити у нотаріуса довіреність.

“Я закрила ФОП за два дні ще два тижні тому. Перший раз прийшла – були черги і не достояла. Другий раз вже прийшла раніше. Гроші ніхто не вимагав. До 2014-го ФОПи закривали кілька місяців, тоді потрібні були довідки з податкової і пенсійного фонду про те, що у ФОПа немає заборгованостей. Зараз процедура спрощена. Закритися легше. Взагалі я вважають, що це нормально – не працюєш, закривайся. А якщо працюєш але не декларуєш свій дохід – плати хоча б мінімальний внесок”, – розповідає підприємець з Дніпра Ірина.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Індексація за минулі періоди: до якого звітного періоду відносити

Заступник голови правління Пенсійного Фонду (ПФ) Микола Шамбір ще кілька місяців тому заявив про те, що на даний момент розглядаються можливості зобов’язати всіх працюючих сплачувати ЄСВ.

Відзначимо, в Україні діє солідарна система пенсійного забезпечення. Працюючі українці платять податок у Пенсійний фонд – ЄСВ. За рахунок цих коштів забезпечують сучасних пенсіонерів. Однак через те, що частина зарплат знаходяться в тіні” і не всі працюючі сплачують ЄСВ, в Пенсійному Фонді утворився величезний дефіцит: 145 мільярдів гривень за підсумками 2016 року. Чиновники впевнені: щоб пенсіонери отримували більше, працюючі українці повинні вивести свої зарплати з “тіні” і сумлінно платити податки. Ще одна причина дефіциту ПФ – низькі зарплати.

Джерело: http://ukr.segodnya.ua/economics/finance/nalogovyy-syurpriz-pod-elochku-chto-pomenyalos-i-pochemu-predprinimateli-massovo-zakryvayutsya–787010.html