Головне правління Держпраці у Харківській області пояснили, чим відрізняються між собою дистанційна та надомна робота і як правильно оформити дистанційного працівника.

Інформація презентована у таблиці.

з/п

Критерії

Дистанційна робота

Надомна робота

1

Місце виконання роботи

працівник працює у будь-якому місці за власним вибором; водночас має бути на зв’язку з роботодавцем за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій

працівник працює за місцем проживання або в інших визначених ним місцях поза приміщеннями роботодавця; закріплена робоча зона або технічні засоби, наприклад інструменти, приладдя для виробництва продукції, надання послуг або іншої роботи; працівник “прив’язаний” до вказаної в трудовому договорі адреси й може змінити її лише з дозволу роботодавця

2

Режим роботи

правила внутрішнього трудового розпорядку не поширюються; розподіляється робочий час на власний розсуд – можно працювати хоч рано вранці, хоч пізно ввечері

працівник зазвичай додержується загального режиму роботи підприємства

3

Тривалість робочого часу

однакові норми тривалості робочого часу для обох видів роботи:

нормальна тривалість – до 40 годин на тиждень або скорочена (для певних категорій працівників) – до 24 або 36 годин на тиждень

Додатково треба враховувати, що дистанційному працівнику гарантують період вільного часу для відпочинку й харчування – період відключення. У цей проміжок часу працівник може не відповідати на повідомлення чи телефонні дзвінки роботодавця.

Працюючи дистанційно, особа самостійно відповідає за безпечні і нешкідливі умови праці на робочому місці. Роботодавець повинен проводити інструктаж (дистанційно або очно) щодо безпечного використання обладнання та засобів, рекомендованих або наданих працівнику.

Роботодавець самостійно вирішує, чи може робота виконуватися поза межами підприємства, бо законодавство не визначає переліку робіт, які можуть виконуватися дистанційно.

Наприклад, продаж товарів у магазині або виробництво на заводі можна виконувати виключно на території підприємства.

Але коли мова йде про адміністративну роботу, яку цілком припустимо виконати поза приміщень роботодавця, то можна перевести працівника на дистанційну форму роботи.

Новоприйняті працівники можуть працювати дистанційно після укладення трудового договору про дистанційну роботу в письмовій формі.

У разі запровадження тимчасово дистанційного режиму роботи для працівників, які вже працюють, наприклад на час карантину, тоді дозволено зробити це за допомогою наказу (розпорядження) роботодавця.

Цей виняток поширюється на час:

– самоізоляції працівника у випадках, встановлених законодавством;

– загрози збройної агресії;

– надзвичайної ситуації техногенного, природного чи іншого характеру.

За такої ситуації ознайомити працівника з наказом треба упродовж двох днів із дня ухвалення, але до запровадження дистанційної роботи.

Натомість в інших випадках перевести працівника на дистанційну роботу можна лише за його згодою. Переведення з ініціативи роботодавця вважатиметься зміною істотних умов роботи, про що працівників попереджають за два місяці.