Суд вирішив, що такі відносини є корпоративними, тому відсутній обов’язок укладати трудовий договір

Суть справи: Держпраці наклало на підприємство штраф за недотримання державної соціальної гарантів, а саме – директора підприємства було призначено на посаду на громадських засадах без нарахування та виплати заробітної плати. Відповідна постанова про накладення штрафу була оскаржена в суді.

Місцевий суд задовольнив позовні вимоги. Апеляційний суд із ним погодився.

Суди встановили, що директор одночасно є бенефіціарним власником (засновником) та здійснює управління підприємством.

Відповідно до рішення КСУ від 12.01.2010 №1-рп/2010, реалізація учасниками товариства корпоративних прав на участь у його управлінні шляхом прийняття компетентним органом рішень про обрання (призначення), усунення, відсторонення, відкликання членів виконавчого органу цього об’єднання стосується також наділення або позбавлення їх повноважень на управління товариством. Такі рішення мають розглядатися не в межах трудових, а корпоративних правовідносин, що виникають між товариством і особами, яким довірено повноваження з управління ним.

Суди дійшли до висновку, що відносини, які виникають при виконанні засновником функцій директора підприємства без укладання трудового договору є корпоративними, а отже відсутній обов’язок укладати трудовий договір, нараховувати та сплачувати заробітну плату.

Відповідну постанову по справі № 857/1476/19 Восьмий апеляційний адміністративний суд прийняв 14.03.2019.

Джерело: https://biz.ligazakon.net/ua/news/190078_chi-potrbno-ukladati-trudoviy-dogovr-z-direktorom-zasnovnikom-pdprimstva