В ГУ Держпраці у Хмельницький області надали роз’яснення з запитань: Чи може роботодавець запитувати жінку про її вагітність при прийомі на роботу? Як поводитись роботодавцю, якщо жінка повідомила про вагітність при прийомі на роботу. Теоретично, якщо вона не пройде випробування та буде звільнена за п. 11 ст. 40 КЗпПУ, то може на підставі медичної довідки по вагітності поновлена на роботі – як цьому запобігти на стадії укладання трудового договору?

Фахівець зазначив, що під час працевлаштування в Україні жінок часто запитують про те, що не має ніякого стосунку до професійних характеристик, але порушує їх особистий простір, зокрема це питання про стан жінки, в якому вона знаходиться на момент працевлаштування.

Законодавство України передбачає заборону будь-яких проявів дискримінації за статевою ознакою. Про це йдеться, зокрема, в Конституції України (стаття 24), Законі України «Про забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків» та у статті 2 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП ).

Крім того, відповідно до статті 184 КЗпП заборонено відмовляти у прийнятті на роботу жінкам із причин, пов’язаних з вагітністю або наявністю дітей віком до 3 років, а також одиноким матерям — за наявності дитини віком до 14 років або дитини-інваліда.

У разі відмови у прийнятті на роботу таким категоріям осіб роботодавець зобов’язаний повідомити їх про причину відмови у письмовій формі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Норми тривалості робочого часу на 2021 рік - розрахунок Мінекономіки

У свою чергу, жінка може оскаржити таку відмову в суді. Тому при прийомі на роботу ставити такі питання є недоречно.

Щодо випробувального терміну. Статтею 26 КЗпП заборонено встановлення випробувального терміну вагітним жінкам; одиноким матерям, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю.

Однак якщо жінка при прийомі на роботу не повідомила про вагітність а повідомила про це під час проходження випробувального терміну Звільнення такої жінки як такої, що не пройшла випробувальний термін, оскільки це є звільненням з ініціативи роботодавця заборонено законодавствомтаття 184 КЗпП).

Для підтвердження свого стану (вагітності) жінка має надати роботодавцю відповідний медичний висновок.

Заступник начальника відділу з питань трудових відносин Ігор Литвинов