Коментар до наказу МФУ «Про затвердження Змін до Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» від 12.01.2023 № 19 (далі — наказ № 19)
Можновладці не покладаючи рук працюють над удосконаленням процесу моніторингу податкових накладних .
Нещодавно вони оновили Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою КМУ від 11.12.2019 № 1165 (про це ми писали в матеріалі «Чергове оновлення порядку блокування податкових накладних: що зміниться цього разу?» // «ПБ», № 1/2023, с. 5). І ось дійшла черга до Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом МФУ від 12.12.2019 № 520 (далі — Порядок № 520).
ДО ВІДОМА. Наказ № 19, який вносить зміни до Порядку № 520, набирає чинності 08.03.2023 (через 15 днів із дня його офіційного опублікування в «Офіційному віснику» від 21.02.2023).
Подивимось, що змінилося та чи на краще.
Як і раніше, в разі зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН платник ПДВ має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК, для розгляду питання ухвалення Комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН/РК (п. 4 Порядку № 520). Зробити це п. 6 Порядку № 520 наказує протягом 365 к. дн., що настають за датою виникнення ПЗ, відображеного в ПН/РК.
НЮАНС. Водночас у категорії 101.18 ЗІР податківці зазначають, що якщо закінчення терміну 365 к. дн. припадає на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, то такий перебіг строку зупиняється.
Орієнтовний перелік документів, які необхідно подати податківцям для розгляду, наведений у п. 5 Порядку № 520, а подати копії таких документів разом з відповідними письмовими поясненнями слід в електронній формі за допомогою засобів електронного зв’язку (п. 7 Порядку № 520).
ДО ВІДОМА. Ідентифікатор електронної форми Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено, — J/F1312603 (містить додаток у форматі PDF — J/F1360102). Водночас, як повідомляють податківці в категорії 101.18 ЗІР, кількість документів довільного формату, що додаються до повідомлення, не має перевищувати 100 шт. Один файл може містити копії кількох документів за умови, що його розмір не перевищує 2 Мб.
Отже, з цього боку нічого не змінилося. Натомість суттєвих змін зазнав процес розгляду Комісією регіонального рівня документів та пояснень, наданих платником. Якщо раніше така комісія мала упродовж 5 р. дн. ухвалити остаточне рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН/РК, то тепер нова редакція п. 9 Порядку № 520 передбачає два етапи.
Етап 1. За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів Комісія регіонального рівня протягом 5 р. дн., що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих платником ПДВ:
- або приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН та надсилає його платнику податку за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 520;
- або направляє платнику повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання ухвалення Комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН, за формою згідно з додатком 2 до Порядку № 520 (далі — Повідомлення);
ДО ВІДОМА. Формою Повідомлення передбачено, що з його змісту платнику має бути зрозуміло, яких саме документів та інформації не вистачило податківцям.
- або приймає рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН у разі надання платником податку копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 520.
На цьому етапі все може й закінчитися, якщо Комісія регіонального рівня ухвалила рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН/РК. Але якщо платнику надіслали Повідомлення, то переходимо до наступного етапу.
Етап 2. Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів протягом 5 р. дн. із дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
НЮАНС. Подати такі додаткові письмові пояснення та копії документів слід так само, як і первинний комплект документів — в електронній формі за допомогою засобів електронного зв’язку. Водночас наразі незрозуміло, чи потрібно й тут використовувати Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено (за формою J/F1312603), або ж для таких випадків буде розроблено окрему форму електронного повідомлення.
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів Комісія регіонального рівня протягом 5 р. дн, що настають за днем їх отримання, ухвалює рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 520.
А от якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів, Комісія регіонального рівня ухвалює рішення про відмову в реєстрації ПН/РК протягом 5 р. дн., що настають за днем граничного строку їх подання.
У світлі зазначених змін підкоригували й підстави, з огляду на які Комісія регіонального рівня ухвалює рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН:
- ненадання / часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, в разі отримання Повідомлення;
- та/або надання платником податку копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства.
ВИСНОВОК. Отже, бачимо, що основним нововведенням тепер стала можливість для податківців надсилати пропозиції платнику податку щодо надання ним додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК. Вважаємо це позитивним кроком, оскільки багато платників стикалися з тим, що податківці відмовляли в реєстрації ПН/РК лише з тієї підставі, що їм «для щастя» не вистачило якихось документів. А ось яких саме, платник податків у кращому разі дізнавався лише з рішення про відмову в реєстрації ПН/РК. І надалі платнику доводилось оскаржувати негативне рішення вже в адміністративному або судовому порядку. Тож новий механізм «додавання» платником податку документів Комісії регіонального рівня до того, як вона ухвалить остаточне рішення про долю заблокованої ПН/РК, збереже нерви та час як платників податку, так і самих податківців.
Автор: Світлана Куртенок
Джерело: https://ibuhgalter.net/