Чи можна відкоригувати податкову накладну, складену на дату отримання передоплати за першим договором

Київські податківці розглянули випадок, коли попередня (авансова) оплата за одним договором зараховується в рахунок оплати товарів/послуг за іншим договором.

Якщо на дату отримання попередньої (авансової) оплати за договором № 1 продавець – платник ПДВ склав і зареєстрував в ЄРПН податкову накладну, то до такої податкової накладної він має право скласти розрахунок коригування та зменшити нараховану суму податкових зобов’язань з ПДВ.

Складання такого розрахунку коригування здійснюється на дату підписання документа, на підставі якого кошти, отримані за договором № 1, будуть зараховані в рахунок оплати вартості товарів/послуг за договором № 2. Такий розрахунок коригування до податкової накладної відповідно до п. 192.1 ПКУ підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем) товарів/послуг. Зареєстрований розрахунок коригування є для постачальника підставою для зменшення нарахованих податкових зобов’язань, а для отримувача-покупця – підставою для зменшення податкового кредиту.

Водночас за договором № 2 уже могли бути поставлені товари/послуги, а на дату їх поставки (першої події) могла бути складена та зареєстрована в ЄРПН відповідна податкова накладна. У такому разі за фактом зарахування попередньої оплати за договором № 1 в рахунок оплати вартості товарів/послуг за договором № 2 постачальнику не потрібно складати податкову накладну.

Якщо ж за договором № 2 товари/послуги ще не були поставлені, то на дату підписання документа про зарахування передоплати за договором № 1 в рахунок оплати вартості товарів/послуг за договором № 2 продавець – платник ПДВ повинен визначити податкові зобов’язання з ПДВ, скласти податкову накладну і зареєструвати її в ЄРПН. Така податкова накладна є для покупця товарів/послуг підставою для віднесення суми податку, зазначеної у ній, до податкового кредиту.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Військовий збір 5% Зустрічаємо!

Джерело: ІПК ГУ ДПС у м. Києві від 08.10.2019 р. № 648/ІПК/26-15-04-01-18.