У серпні 2018 року Мінсоцполітики оприлюднило(1) розрахунок норм тривалості робочого часу на 2019-й. Однак інколи роботодавці випускають з уваги, що такий розрахунок призначений лише для п’ятиденного робочого тижня з однаковою тривалістю щоденної роботи (8 годин) і скороченням роботи на 1 годину напередодні святкових і неробочих днів, з вихідними днями в суботу та неділю.

Тож роботодавцям доведеться самотужки розраховувати норми робочого часу, якщо вихідними днями на підприємстві є, скажімо, неділя і понеділок чи встановлена інша тривалість щоденної роботи (з понеділка по четвер — 8 годин 15 хвилин, а в п’ятницю — 7 годин) або застосовується шестиденний робочий тиждень.

Вимоги КЗпП щодо норми тривалості робочого часу

Норми тривалості робочого часу, випадки скороченої його тривалості, щоденна тривалість роботи при п’ятиденному та шестиденному робочому тижні та напередодні святкових неробочих днів, а також у нічний час, визначено в ст.50—54 КЗпП.

Нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень. Але підприємства й організації, укладаючи колективний договір, можуть встановити меншу норму тривалості робочого часу (ст.50 КЗпП).

Скорочену тривалість робочого часу згідно зі ст.51 КЗпП встановлюють:

  • для працівників віком від 16 до 18 років — 36 годин на тиждень, для осіб віком від 15 до 16 років (учнів(2) віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул) — 24 години на тиждень (п.1 ч.1 ст.51);
  • для працівників, зайнятих на роботах з шкідливими умовами праці (з Переліку № 163(3)), — не більш як 36 годин на тиждень (п.2 ч.1 ст.51);
  • для окремих категорій працівників (учителів, лікарів та інших) (ч.3 ст.51);
  • для жінок, які мають дітей віком до 14 років або дитину-інваліда, скорочена тривалість можлива за рахунок власних коштів підприємств (ч.4 ст.51).

Власник або уповноваженим ним орган спільно з виборним органом профспілки встановлює п’ятиденний або шестиденний робочий тиждень з урахуванням специфіки роботи, думки трудового колективу і за погодженням з місцевою радою (ч.3 ст.52 КЗпП).

При п’ятиденному робочому тижні тривалість щоденної роботи (зміни) визначають правилами внутрішнього трудового розпорядку (далі — ПВТР) або графіками змінності, які затверджує роботодавець за погодженням з виборним органом первинної профспілки з додержанням установленої тривалості робочого тижня (ч.1 ст.52 КЗпП).

При шестиденному робочому тижні з одним вихідним днем тривалість щоденної роботи не може перевищувати 7 годин при тижневій нормі 40 годин, 6 годин при тижневій нормі 36 годин і 4 годин при тижневій нормі 24 години (ч.2 ст.52 КЗпП).

Стаття 53 КЗпП передбачає скорочення тривалості роботи на годину напередодні святкових і неробочих днів (крім працівників, яким встановлена скорочена тривалість робочого часу за ст.51 КЗпП). У листі Мінсоцполітики від 28.08.2014 р. № 395/13/116-14 було вказано, що ст.53 КЗпП поширюється на працівників, які працюють за п’ятиденним чи шестиденним робочим тижнем з установленою законодавством нормою робочого часу (40 годин на тиждень). Проте нещодавно це ж міністерство в листі від 22.12.2017 р. № 2960/0/107-17/284 (див. «Для довідки» на с.15) роз’яснило, що скорочення на 1 годину можливе й у разі застосування неповного робочого часу, зокрема, якщо в умовах неповного робочого тижня робочий день становить 8 годин напередодні святкових і неробочих днів.

Отже, на підприємствах норми тривалості робочого часу різняться залежно від режиму роботи й її щоденної тривалості, встановлених колдоговором і ПВТР.

Правила внутрішнього розпорядку — обов’язковий документ

До початку роботи за укладеним трудовим договором власник або уповноважений ним орган зобов’язаний ознайомити працівника з ПВТР та колективним договором (п.2 ч.1 ст.29 КЗпП). Нагадаємо: саме в колдоговорі визначають режим роботи, тривалість робочого часу і відпочинку, враховуючи вимоги КЗпП (ст.13 цього Кодексу).

У ПВТР фіксують, зокрема, тривалість робочого дня, початок і закінчення роботи та перерви, а також кількість змін (для змінної роботи), початок та закінчення змін та перерви (п.13 р.V Типових правил № 213(4)). Зазначені Типові правила й можна взяти за основу для розробки ПВТР, але застосовують їх у частині, що не суперечить чинному законодавству.

Зверніть увагу! ПВТР затверджують за поданням адміністрації та профспілки на загальних зборах трудового колективу (п.3 р.І Типових правил № 213), що засвідчує протокол загальних зборів колективу, на яких прийнято рішення про затвердження ПТВР.

Отже, основні показники, які потрібні для розробки норм тривалості робочого часу на підприємстві, містять колдоговір і ПВТР.

Розробляємо норми робочого часу

Розробляючи норми тривалості робочого часу, підприємство має враховувати вимоги КЗпП, колдоговору та ПВТР, а також галузевих угод, що на нього поширюються. Наведемо основні правила, яких потрібно дотримуватися при розрахунку норм тривалості робочого часу.

Правило 1. Якщо на підприємстві є категорії працівників із різною тривалістю робочого тижня (40; 39; 38,5; 36; 25; 24; 20 чи 18 годин), то місячні норми тривалості й річний фонд робочого часу визначають окремо для кожної з цих категорій.

Правило 2. Норми тривалості робочого часу для шестиденного робочого тижня й п’ятиденного робочого тижня визначають, враховуючи такі нюанси:

  • напередодні неробочих і святкових днів тривалість роботи скорочується на 1 годину, крім працівників, перелічених у ст.51 КЗпП, яким встановлено скорочений робочий час (ч.1 ст.53 КЗпП);
  • тривалість роботи (зміни) у нічний час (з 10 години вечора до 6 години ранку) скорочується на одну годину(5), крім тих категорій працівників, для яких уже передбачено скорочення робочого часу на підставі п.2 ч.1 і ч.3 ст.51 КЗпП.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Отримувачам гуманітарної допомоги з 1 грудня необхідно заповнювати оновлену форму декларації

Стаття 53 КЗпП передбачає скорочення тривалості роботи напередодні святкових і неробочих днів, а не робочого часу, тобто скорочення враховується при визначенні місячної норми робочого часу, але оплата за роботу провадиться з розрахунку повного посадового окладу, тарифної ставки (див. лист Мінсоцполітики від 28.08.2014 р. № 397/13/116-14).

Правило 3. Під час розрахунку норми тривалості робочого часу потрібно враховувати святкові та неробочі дні, визначені ст.73 КЗпП, які припадають на 2019 рік:

1 січня — Новий рік;

7 січня — Різдво Христове;

8 березня — Міжнародний жіночий день;

28 квітня  Пасха (Великдень);

1 травня  День праці;

9 травня  День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (День перемоги);

16 червня — Трійця;

28 червня — День Конституції України;

24 серпня  День Незалежності України;

14 жовтня  День захисника України;

25 грудня  Різдво Христове.

Правило 4. Якщо святковий або неробочий день (ст.73 КЗпП) збігається з вихідним днем, то вихідний день переносять на наступний після святкового або неробочого дня (ч.3 ст.67 КЗпП). Таке перенесення можливе лише для тих підприємств, які працюють за графіком п’яти денного робочого тижня. У 2019 році вихідні дні переноситимуться:

  • з неділі 28 квітня (Пасха) — на понеділок 29 квітня;
  • з неділі 16 червня (Трійця) — на понеділок 17 червня;
  • з суботи 24 серпня (День незалежності) — на понеділок 26 серпня.

До речі, народні обранці ініціюють скасування такого перенесення, тож треба стежити за змінами, що можуть бути внесені до КЗпП.

Правило 5. З метою створення сприятливих умов для використання святкових та неробочих днів (ст.73), а також раціонального використання робочого часу КМУ не пізніше ніж за три місяці до таких днів може рекомендувати керівникам підприємств перенести вихідні та робочі дні у порядку і на умовах, установлених законодавством, для працівників, яким встановлений п’ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями (ч.4 ст.67 КЗпП). Зазвичай КМУ видає таке розпорядження у листопаді-грудні, а в поточному році воно з’явилося(6) взагалі на початку січня. Вихідними днями у 2019 році можуть стати 30 квітня (вівторок) і 10 травня (п’ятниця), але, на які суботи їх можуть перенести, поки невідомо.

Якщо роботодавець прийняв рішення щодо рекомендації КМУ, він не пізніше ніж за два місяці видає наказ про перенесення вихідних та робочих днів на підприємстві, погоджений із профспілкою. При цьому річний фонд робочого часу зберігається, а місячні норми робочого часу можуть змінитися, якщо вихідний (чи робочий) день буде перенесено на інший місяць.

Правило 6. Якщо при п’ятиденному робочому тижні встановлені інші вихідні дні, ніж субота і неділя, це вже будуть інші показники річного фонду і місячних норм робочого часу.

Правило 7. У разі застосування неповного робочого часу місячні норми тривалості робочого часу залежно від встановлених індивідуальних режимів і графіків роботи. Адже в цьому випадку оплата проводиться пропорційно відпрацьованому часу (порівняно з місячною нормою тривалості робочого часу).

Отже, законодавством не встановлено єдиної норми тривалості робочого часу на рік. Вона може бути різною залежно від того, який робочий тиждень установлений на підприємстві (п’ятиденний чи шестиденний), яка тривалість щоденної роботи, коли встановлені вихідні дні. Тому підприємства визначають норми тривалості робочого часу на рік самостійно з дотриманням вимог статей 50—53, 67 i 73 КЗпП.

Розрахунок норм для п’ятиденного робочого тижня

Ті роботодавці, що встановили п’ятиденний робочий тиждень з однаковою тривалістю робочого дня протягом тижня (зі скороченням роботи на 1 годину напередодні святкових і неробочих днів) й вихідними у суботу та неділю, можуть скористатися нормами, оприлюдненими(7) Мінсоцполітики. Тому далі зосередимо увагу на тих графіках роботи, для яких немає готових розрахунків норм тривалості робочого часу.

Якщо для п’ятиденного робочого тижня тривалість робочого дня буде встановлена: з понеділка по четвер — по 8 год. 15 хв., а в п’ятницю — 7 годин або з понеділка по четвер — по 8 год. 12 хв., а в п’ятницю — 7 год. 12 хв., то підприємству доведеться самостійно розрахувати норми тривалості робочого часу на календарний рік. Наведемо у таблиці 1 розрахунок норм тривалості робочого часу на 2019 рік для таких режимів роботи за календарем п’ятиденного робочого дня (для 40-годинного робочого тижня).

Таблиця 1. Розрахунок норми тривалості робочого часу на 2019 рік за календарем п’ятиденного робочого тижня (вихідні: субота та неділя)

Показники Січень Лютий Березень Квітень Травень Червень Липень Серпень Вересень Жовтень Листопад Грудень Всього
Kількість календарних днів 31 28 31 30 31 30 31 31 30 31 30 31 365
Kількість святкових днів і днів релігійних свят (число місяця, на яке припадає свято 2(1, 7) 1 (8) 1 (28) 2 (1, 9) 2 (16, 28) 1 (24) 1 (14) 1 (25) 11
Kількість вихідних днів 8 8 10 8 8 10 8 9 9 8 9 9 104
Kількість днів, робота в які не проводиться 10 8 11 9 10 12 8 10 9 9 9 10 115
Kількість робочих днів, всього 21 20 20 21 21 18 23 21 21 22 21 21 250
— у тому числі понеділок — четвер 17 16 16 17 16 15 19 16 17 18 16 17 200
— у тому числі робочі п’ятниці 4 4 4 4 5 3 4 5 4 4 5 4 50
Kількість днів, що передують святковим

та неробочим, у які тривалість робочого дня (зміни) при 40-годинному тижні зменшується на 1 го-дину (число місяця, у яке скорочується тривалість робочого дня)

1 (7) 1 (30) 1 (8) 1 (27) 1 (23) 2 (24, 31) 7
Kількість робочих годин при 40-годинному робочому тижні:
з тривалістю робочого дня: понеділок — четвер — 8 год. 15 хв., п’ятниця — 7 год. 168,25 (168 год. 15 хв.) 160 159 167,25 (167 год. 15 хв.) 166 143,75 (143 год. 45  хв.) 184,75 (184 год.45 хв.) 166 168,25 (168 год. 15 хв.) 176,5 (176 год. 30 хв.) 167 166,25 (166 год. 15 хв.) 1993,0
з тривалістю робочого дня: понеділок — четвер — 8 год. 12 хв., п’ятниця — 7 год. 12 хв. 168,2 (168 год. 12 хв.) 160 159 167,2 (167 год. 12 хв.) 166,2 (166 год. 12 хв.) 143,6 (143 год. 36 хв.) 184,6 (184 год. 36 хв.) 166,2 (166 год. 12 хв.) 168,2 (168 год. 12 хв.) 176,4 (176 год. 24 хв.) 167,2 (167 год. 12 хв.) 166,2 (166 год. 12 хв.) 1993,0

Отже, ми розглянули 2 різні графіки роботи (із різною тривалістю робочого дня протягом тижня) для п’ятиденного робочого тижня, й для кожного з них у більшості місяців маємо різні норми робочого часу, але річний фонд робочого часу цього разу співпав.

Розрахунок норм для шестиденного робочого тижня

Нині більшість підприємств працюють за календарем п’ятиденного робочого тижня, але є й такі, що використовують шестиденку. На тих підприємствах, де за характером виробництва та умовами праці запровадження п’ятиденного робочого тижня недоцільне, встановлюють шестиденний робочий тиждень з одним вихідним днем (ч.2 ст.52 КЗпП). Загальний вихідний день при шестиденному робочому тижні — неділя (ч.2 ст.67 КЗпП).

Під час розрахунку норм робочого часу слід враховувати правила зі ст.52 і 53 КЗпП, а також тривалість робочого тижня та щоденної роботи.

Правило 1. При шестиденному робочому тижні відповідно до ч.2 ст.52 КЗпП тривалість щоденної роботи не може перевищувати: при тижневій нормі 40 годин — 7 годин; 36 годин — 6 годин; 24 години — 4 години.

Правило 2. Напередодні святкових і неробочих днів (ст.73 КЗпП) тривалість роботи при шестиденному (як і при п’ятиденному) робочому тижні, скорочується на одну годину (ч.1 ст.53 КЗпП). За роз’ясненнями Мінсоцполітики від 05.06.2015 р. № 8403/0/14-15/10 у даному випадку тривалість робочого тижня має скорочуватися з 40 до 39 годин.

Правило 3. Тривалість роботи при шестиденному робочому тижні в робочий день, що передує вихідному, не може перевищувати 5 годин, а якщо це ще й передсвятковий день — має бути не більше 4 годин (ч.2 ст.53 КЗпП);

Правило 4. Перенесення святкових та неробочих днів, передбачене ч.4 і 5 ст.67 КЗпП, не застосовується для шестиденного робочого тижня.

Правило 5. Якщо ж святковий чи неробочий день припав на неділю (чи інший вихідний день тижня), вихідний переносять на наступний день після святкового (неробочого) дня (ч.3 ст.67 КЗпП).

Законодавством визначено чітку тривалість робочого дня тільки для 40-годинного робочо го тижня (за календарем шестиденного тижня): з понеділка по п’ятницю — 7 годин, у суботу — 5 годин. Якщо ж застосовується скорочений робочий час, то підприємство має самостійно розрахувати його норми залежно від тижневої норми робочого часу й тривалості щоденної роботи.

Послідовність кроків під час розрахунку норми тривалості робочого часу за відповідний місяць така:

  • підраховують кількість вихідних днів (загальний вихідний — неділя);
  • визначають кількість святкових і неробочих днів;
  • обчислюють кількість днів, у які працівники не працюють, підсумувавши всі святкові й неробочі та вихідні дні;
  • розраховують кількість робочих днів як різницю між кількістю календарних днів у відповідному місяці і кількістю днів, у які працівники не працюють;
  • тривалість роботи для шестиденного робочого тижня (при нормі 40 годин на тиждень) у дні, що передують святковим чи неробочим дням, скорочують на 1 годину;
  • обчислюють норму робочого часу у відповідному місяці, підсумувавши години роботи за кожен робочий день залежно від встановленої щоденної тривалості роботи.

При скороченій тривалості робочого часу підприємство має самостійно визначити тривалість робочого дня в колдоговорі та ПВТР.

Тож наведемо в таблиці 2 розрахунок норм робочого часу на 2019 рік для шестиденного робочого тижня (вихідний день — неділя, норма на тиждень — 40 годин) з тривалістю робочого дня: понеділок — п’ятниця — 7 годин, субота — 5 годин зі скороченням на годину напередодні святкових і неробочих днів. А також норми тривалості робочого часу для шестиденного робочого тижня з тижневою нормою тривалості роботи: 36, 30 і 24 години.

Таблиця 2. Розрахунок норми тривалості робочого часу на 2019 рік за календарем шестиденного робочого тижня (вихідний день — неділя)

Показники Січень Лютий Березень Квітень Травень Червень Липень Серпень Вересень Жовтень Листопад Грудень Всього
Kількість календарних днів 31 28 31 30 31 30 31 31 30 31 30 31 365
Kількість святкових днів і днів релігійних свят (число місяця, на яке припадає свято 2 (1, 7) 1 (8) 1 (28) 2 (1, 9) 2 (16, 28) 1 (24) 1 (14) 1 (25) 11
Kількість вихідних днів (неділя) 4 4 5 4 4 5 4 4 5 4 4 5 52
Kількість днів, робота в які не проводиться 6 4 6 5 6 7 4 5 5 5 4 6 63
Kількість робочих днів, всього 25 24 25 25 25 23 27 26 25 26 26 25 302
— у тому числі понеділок — п’ятниця 21 20 20 21 21 18 23 22 21 22 21 21 251
— у тому числі робочі суботи (при 40-годинному робочому тижні тривалість роботи — 5 годин) 4 4 5 4 4 5 4 4 4 4 5 4 51
Kількість днів, що передують святковим та неробочим, у які тривалість робочого дня (зміни) при 40-годинному тижні зменшу-ється на 1 год. (число місяця, у яке скорочується тривалість робочого дня) 1 (7) 2 (27, 30) 1 (8) 2(15, 27) 1 (23) 2 (24, 31) 9
Kількість робочих годин залежно від тривалості робочого тижня і щоденної роботи
40-годинний робочий тиждень з тривалістю робочого дня: понеділок — п’ятниця — 7 год., субота — 5 год. 167 160 164 165 166 149 181 173 167 174 172 165 2003
36-годинний робочий тиждень (понеділок — субота — 6 год) 150 144 150 150 150 138 162 156 150 156 156 150 1812
30-годинний робочий тиждень (понеділок — субота — 5 год. 125 120 125 125 125 115 135 130 125 130 130 125 1510
24-годинний робочий тиждень (понеділок — субота — 4 год. 100 96 100 100 100 92 108 104 100 104 104 100 1208
18-годинний робочий тиждень (понеділок — субота — 3 год.) 75 72 75 75 75 69 81 78 75 78 78 75 906

Звісно, якщо вихідним днем буде не неділя, а понеділок чи вівторок, то наведені в таблиці 2 норми не підійдуть, і роботодавцю доведеться самотужки розраховувати місячні норми тривалості та річний фонд робочого часу на 2019 рік.

Сподіваємося, розраховані нами норми тривалості робочого часу на 2019 рік залежно від режиму роботи й тривалості робочого дня допоможуть у роботі бухгалтерам й кадровикам.

(1)Див.: лист Мінсоцполітики України від 08.08.2018 р. № 78/0/206-18. Лист та коментар до нього опубліковано: БухгалтеріяUA. — 2018. — № 10. — С.49.

(2)Тривалість робочого часу учнів, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час, не може перевищувати половини максимальної тривалості робочого часу, передбаченої в абзаці першому п.1 ч.1 ст.51 КЗпП.

(3)Перелік виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, затверджений постановою КМУ від 21.02.2001 р. № 163.

(4)Типові правила внутрішнього трудового розпорядку для робітників та службовців підприємств, установ, організацій, затверджені постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.84 р. № 213.

(5)Тривалість нічної роботи не скорочується на 1 годину, а зрівнюється з денною в тому разі, коли це необхідно за умовами виробництва, зокрема в безперервних виробництвах, а також на змінних роботах при шестиденному робочому тижні з одним вихідним днем.

(6)Розпорядження КМУ від 11.01.2018 р. № 1-р «Про перенесення робочих днів у 2018 році».

(7)Див. виноску 1.

ДЛЯ ДОВІДКИ

Міністерство соціальної політики України

Лист від 22.12.2017 р. № 2960/0/107-17/284

Неповний робочий час: робота у передсвятковий день

Згідно зі статтею 53 КЗпП напередодні святкових і неробочих днів (ст.73) тривалість роботи працівників, крім працівників, зазначених у статті 51 цього Кодексу, скорочується на одну годину як при п’ятиденному, так і при шестиденному робочому тижні. При цьому оплата праці провадиться в розмірі повної тарифної ставки, повного окладу.

Однак режим роботи на умовах неповного робочого часу передбачає оплату праці пропорційно до відпрацьованого часу чи залежно від виробітку (ст.56 КЗпП). Тобто такій категорії працівників оплату здійснюють за фактично відпрацьований час. Тому зменшення кількості відпрацьованих годин напередодні святкових і неробочих днів для них в такому випадку неминуче потягне за собою зменшення розміру оплати праці.

Тому, на нашу думку, скорочення роботи перед святами передбачено тільки для працівників з установленою законодавством нормою тривалості робочого часу 40 годин на тиждень.

Утой же час у випадку якщо працівник працює на умовах неповного робочого тижня і в передсвятковий день тривалість його робочого часу складає 8 годин,на нашу думку, цього дня доцільно все ж скоротити тривалість роботи на одну годину.

Автор: Світлана ЛІСТРОВА

Джерело: https://buh-ua.com.ua/uk/doc/53006/normy-rabochego-vremeni-v-2019-godu-raschet-zavisit