Правовий статус криптовалют є наріжним каменем регулювання криптовалют. Більше того, у 2014 році Національний банк України відніс Bitcoin до грошових сурогатів. Але 22 березня 2018 року НБУ офіційно скасував цей лист, яким було встановлено статус Bitcoin як грошового сурогату.
Від визначення того, чим з правової точки зору є криптовалюта, залежить питання:
- цивільних прав на криптовалюти та їх судового захисту;
- застосування криптовалют в цивільному обороті;
- оподаткування операцій з криптовалютами тощо.
У 2014 році НБУ Листом №29-208/72889 (Лист НБУ) визначив, що «Bitcoin є грошовим сурогатом, який не має забезпечення реальної вартості». Таким чином, НБУ відніс Bitcoin до грошових сурогатів (найбільшу за капіталізацією та найвідомішу з криптовалют), і саме на цю позицію посилалася судова практика.
Це мало значне негативне значення для розвитку криптовалют в Україні, оскільки відповідно до ст. 32 ЗУ «Про Національний банк України»: «Випуск та обіг на території України інших грошових одиниць і використання грошових сурогатів як засобу платежу забороняються».
Більше того, Листом НБУ було визначено, що:
1. «уповноважені банки не мають правових підстав для зарахування іноземної валюти, отриманої від продажу Bitcoin за кордоном»;
2. «діяльність з купівлі-продажу Bitcoin за долари США або іншу іноземну валюту має ознаки функціонування так званих “фінансових пірамід” та може свідчити про потенційну залученість у здійсненні сумнівних операцій відповідно до законодавства про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму».
Разом з цим, через три роки НБУ переглянув своє ставлення до криптовалют. У листопаді 2017 року НБУ, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку і Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері ринків фінансових послуг опублікували прес-реліз, у якому зазначили, що «криптовалюта не може бути визнана грошовим сурогатом».
Однак, прес-реліз не є офіційним документом НБУ, і доречним кроком разом з опублікуванням прес-релізу було б офіційне відкликання Листа НБУ. Однак цього не сталося.
Саме через це вже у 2018 році (після прес-релізу НБУ про те, що криптовалюти не є грошовим сурогатом), є судова практика, в якій Bitcoin розглядається як грошовий сурогат (справа № 521/4115/18).
Зрештою, 22 березня 2018 року НБУ видав Лист N 40-0006/16290, яким відніс Лист НБУ про визнання Bitcoin грошовим сурогатом до таких, що втратили актуальність. Відтак, можна сподіватися, що відповідний Лист НБУ та Роз’яснення НБУ перестануть застосовуватися, і у власників криптовалют відпадуть ризики визнання криптовалют грошовими сурогатами.
Отже, скасування Листа НБУ є позитивним кроком, однак питання того, чим же криптовалюти є, і як класифікуються та оподатковуються операції з ними, лишаються вкрай актуальними.
Регулювання ринку криптовалют аналізують в секторі ICT Офісу ефективного регулювання (BRDO). Результати аналізу у формі Зеленої книги мають бути опубліковані в кінці травня.
Автор: Игорь Самоходский
Джерело: http://jurliga.ligazakon.ua/blogs_article/784.htm